Motorola Edge 70 Fusion Overview
Motorola Edge 70 Fusion Price in Bangladesh
Motorola Edge 70 Fusion Price in Bangladesh
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 70 Fusion |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 06 March 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 810 |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio | 96.2% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 5200 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 13 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | Sony LYTIAâ„¢ 710 |
| Autofocus | Multi-directional Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Macro Mode |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps, 60 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
| Height | 162.76 mm |
| Width | 75.60 mm |
| Thickness | 7.99 mm |
| Weight | 193 grams |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| Colors | Pantone Silhouette, Pantone Country Air, Pantone Blue Surf |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | 68W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz |
| Bluetooth | v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | On-screen |
| Finger Sensor Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Dual Speakers |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Made By | USA |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass, Smart Connect (Ready For) support |
The Motorola Edge 70 Fusion is the new product in the expanding line of the Motorola Edge, which is a powerful mid-range smartphone that focuses on design and performance. Placed under the flagship Edge series models, the device offers some significant improvements, such as a smooth curved screen, a powerful chipset, and a huge battery that will allow it to be used throughout the day.
| Name | Motorola Edge 70 Fusion |
| Unofficial Price | BDT. 36,000 |
| Release Date | 06-Mar-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |