Micromax A92 Canvas Lite Full Specifications
General
| Brand | Micromax |
| Model | A92 Canvas Lite |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 01 June 2013 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.1.2 |
| Chipset | MediaTek MT6577 |
| CPU | Dual core, 1 GHz, Cortex A9 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| Fabrication | 40 nm |
| GPU | PowerVR SGX 531 Ultra |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 5 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 480x800 px |
| Aspect Ratio | 5.3 |
| Pixel Density | 187 ppi |
| Screen to Body Ratio | 62.87 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Zoom | 5 x Digital Zoom |
| Camera Features | Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
Design
| Height | 147 mm |
| Width | 77 mm |
| Thickness | 10.8 mm |
| Weight | 130 grams |
| Colors | Black, White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2000 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 240 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 6.5 Hours(2G) |
Memory
| Internal Storage | 4 GB |
| User Available Storage | Up to 0.94 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 720p@30fps |
More
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity |