Micromax A27 Ninja Full Specifications
General
| Brand | Micromax |
| Model | A27 Ninja |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 01 January 2013 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Spreadtrum SC6820 |
| CPU | Single core, 1 GHz |
| CPU Cores | 1 Cores |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 3.5 inches (8.89 cm) |
| Resolution | 320x480 px |
| Aspect Ratio | 3.2 |
| Pixel Density | 165 ppi |
| Screen to Body Ratio | 50.73 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Video Recording | 1080p |
| Video FPS | 15 fps |
Design
| Height | 116.2 mm |
| Width | 62 mm |
| Thickness | 13.2 mm |
| Weight | 89 grams |
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1400 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 260 Hours(2G) |
| Talk Time | Up to 4.5 Hours(2G) |
Memory
| Internal Storage | 512 MB |
| Expandable Memory | Up to 16 GB |
| RAM | 256 MB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| EDGE | Available |
| GPRS | Class 12 |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v2.1 |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 720p@30fps |
More
| Made By | China |