Maximus M30 Full Specifications
General
| Brand | Maximus |
| Model | M30 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 05 May 2013 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | FeaturePhone |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.2 inches (5.59 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP, Primary Camera |
Design
| Colors | Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1000 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
| Expandable Memory | Up to 2 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini-SIM, dual stand-by |
| Bluetooth | v2.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | China |