LG SHINE KE970 Full Specifications
General
| Brand | LG |
| Model | SHINE KE970 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 20 January 2007 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | FeaturePhone |
Display
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.2 inches (5.59 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 182 ppi |
| Screen to Body Ratio | 29.7% |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
Design
| Height | 99.8 mm |
| Width | 50.6 mm |
| Thickness | 13.8 mm |
| Weight | 119 grams |
| Colors | Silver, Titanium Black, Gold, Pink |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 750 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | 280 Hours |
| Talk Time | 3 Hours |
Memory
| Internal Storage | 50 MB |
| Expandable Memory | Up to 2 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | SIM: Mini-SIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v1.2 |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Video | Yes |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | South Korea |