LG G Pro Lite Dual Full Specifications
General
| Brand | LG |
| Model | G Pro Lite Dual |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 07 November 2013 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| CPU Cores | 2 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 40 nm |
| GPU | PowerVR SGX531 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.5 inches (13.97 cm) |
| Resolution | 540x960 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Density | 200 ppi |
| Screen to Body Ratio | 72.2% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Flashlight, Face beauty, Touch to Focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP Primary Camera |
Design
| Height | 150.2 mm |
| Width | 76.9 mm |
| Thickness | 9.4 mm |
| Weight | 161 grams |
| Colors | White, Black |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 3140 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 845 h |
| Talk Time | Up to 14 h 30 min |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM (Dual stand-by) |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
More
| Made By | Korea |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |