Lava Yuva 4 Pro Overview
Lava Yuva 4 Pro Price in Bangladesh
Lava Yuva 4 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Lava |
| Model | Yuva 4 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Operating System | Android |
| OS Version | v13 |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.5 inches (16.51 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 83.3% |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8120 x 6180 pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto flash, Touch to Focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 165 mm |
| Width | 76.1 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 200 grams |
| Build | Aluminium (Back and Frame) & Glass Front |
| Colors | Desert Gold, Forest Viridian (Green), Meadow Purple |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | 18W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Nano-SIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Made By | India |
| Features | Accelerometer, proximity |
| Name | Lava Yuva 4 Pro |
| Release Date | 01-Jan-1970 |
| Market Status | Rumored |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |