Lava Shark Overview
Lava Shark Price in Bangladesh
Lava Shark Price in Bangladesh
| Brand | Lava |
| Model | Shark |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 23 May 2025 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| Chipset | Unisoc T765 |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Resolution | 720x1612 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 262 ppi |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Notch | Waterdrop |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP, Wide Angle, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED flash |
| Image Resolution | 4208 x 3120 pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Colors | Stellar Gold, Stellar Blue |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | 18W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | Yes |
| Internal Storage | 64 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Made By | India |
| Features | Accelerometer, proximity |
Smartphone maker Lava is all set to launch its latest 5G smartphone in the Indian market. The phone may be launched in Bangladesh as well, but the company has not shared any information about it yet. It was launched in India in March using 4G technology. Now, sources have revealed that the latest version will be launched in the Indian market on May 23, 2025.
| Name | Lava Shark |
| Release Date | 23-May-2025 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 4GB + ROM: 64GB |