Lava Iris Selfie 50 Overview
Lava Iris Selfie 50 Price in Bangladesh
Lava Iris Selfie 50 Price in Bangladesh
| Brand | Lava |
| Model | Iris Selfie 50 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 December 2014 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.4.2 (Kitkat) |
| Chipset | Broadcom BCM23550 |
| CPU | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 24 bit |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5.0 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 480x854 px |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen to Body Ratio | 66.94 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 144.5 mm |
| Width | 71.2 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Colors | Black, Blue, White |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 2400 mAh |
| Talk Time | Up to 10 Hours(3G) / Up to 12 Hours(2G) |
| Music Play | Up to 200 Hours(3G) / Up to 240 Hours(2G) |
| Internal Storage | 8 GB |
| User Available Storage | Up to 6 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 1 GB |
| RAM Type | LPDDR3 |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Mini-SIM |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 720p@30fps |
| Document Reader | Yes |
| Made By | India |
| Features | Accelerometer, Compass |
| Name | Lava Iris Selfie 50 |
| Official Price | BDT. 9,900 |
| Release Date | 20-Dec-2014 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 1GB + ROM: 8GB |