Itel s1 Pro Overview
Itel s1 Pro Price in Bangladesh
Itel s1 Pro Price in Bangladesh
| Brand | Itel |
| Model | s1 Pro |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Operating System | Android |
| OS Version | v14 |
| Chipset | UniSoC SC9832E |
| CPU | Quad-core(1.4 MHz) |
| CPU Cores | 4 Cores |
| GPU | Mali T820 MP1 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.52 inches (16.56 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen to Body Ratio | 81.46 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 450 nits |
| Notch | Waterdrop |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera, 0.3 MP, 0.3 MP |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP, f/2.0, Primary Camera |
| Video Recording | Yes |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 166 mm |
| Width | 75.9 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Colors | Aurora Blue, Ocean Blue |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Quick Charging | 10W wired |
| Placement | Non-removable |
| Internal Storage | 32 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, Ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer |
| Name | Itel s1 Pro |
| Release Date | 31-Jul-2025 |
| Market Status | Rumored |
| Variant | RAM: 2GB + ROM: 32GB |