Itel P55T Full Specifications
General
| Brand | Itel |
| Model | P55T |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 29 February 2024 |
| Status | Upcoming |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v14 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali-G57 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.56 inches (16.66 cm) |
| Resolution | 720x1612 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen to Body Ratio | 83.36 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Features | Multi-touch |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.6, Primary Camera, 0.08 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.6 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Wide Angle, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Camera Features | Wide Angle Selfie |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30fps |
Design
| Height | 164 mm |
| Width | 76 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Colors | Astral Gold, Astral Black |
Battery
| Battery type | Li-Polymer |
| Capacity | 6000mAh |
| Quick Charging | Fast, 18W |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up to 1080 Hours(2G) |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
Memory
| Internal Storage | 128GB |
| User Available Storage | Up to 113 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/e/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi Hotspot | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Sensors & security
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1920x1080 @ 30 fps |
More
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, Compass |