iQOO Z11x Overview
iQOO Z11x Price in Bangladesh
iQOO Z11x Price in Bangladesh
| Brand | iQOO |
| Model | Z11x |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 12 March 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v16 |
| User Interface | OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Turbo |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.76 inches (17.17 cm) |
| Resolution | 1080x2344 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 382 ppi |
| Screen to Body Ratio | 85.8% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, Camera |
| Sensor | Sony IMX852 |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.45, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.45 |
| Height | 166.6 mm |
| Width | 78.4 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 219 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Prismatic Green, Titan Black |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 7200 mAh |
| Quick Charging | 44W wired, PPS, 50% in 43 min |
| Reverse Charging | Yes |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
The iQOO Z11x is aimed at customers who focus on battery life and stable performance rather than flashy features. It still follows the strategy of iQOO to provide practical smartphones, which are centered on real-life usage, with a big screen, powerful chipset, and huge battery to complete daily tasks without any struggle.Instead of pursuing high-end extras, the Z11x will offer stable performance, extended power and easy use at a reasonable cost. Here we have a more detailed look at its features,
| Name | iQOO Z11x |
| Unofficial Price | BDT. 28,000 |
| Release Date | 12-Mar-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 6GB + ROM: 128GB |