Huawei Pura X Max Overview
Huawei Pura X Max Price in Bangladesh
Huawei Pura X Max Price in Bangladesh
| Brand | Huawei |
| Model | Pura X Max |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 20 April 2026 |
| Status | Available |
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | v6.1 |
| Chipset | Kirin 9030 Pro |
| CPU | 9-core (1x2.75 GHz & 4x2.27 GHz & 4x1.72 GHz) |
| CPU Cores | 9 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Maleoon 935 |
| Display Type | Foldable LTPO2 OLED |
| Screen Size | 7.7 inches (19.55 cm) |
| Resolution | 1828x2584 px (FHD+) |
| Pixel Density | 412 ppi |
| Screen to Body Ratio | 89.8% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| HDR 10 / HDR + support | HDR |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.4, Wide Angle, Primary Camera, 50 MP, f/2.2, Periscope Telephoto Camera, 12.5 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8192 × 6144 pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.4 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera Cover Camera: 8 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Aperture | f/2.2 |
| Height | 166.5 mm |
| Width | 120 mm |
| Thickness | 5.2 mm |
| Weight | 229 grams |
| Build | Glass front (Kunlun Glass 2), aluminosilicate glass back, aluminum frame |
| Colors | Black, Blue, White, Olive, Orange |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP58/IP59 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5300 mAh |
| Wireless Charging | 50W wireless |
| Quick Charging | 66W wired |
| Reverse Charging | 7.5W reverse wireless |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.1 |
| Internal Storage | 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, HDR Vivid |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, compass, Virtual proximity sensing |
Huawei Pura X Max is a luxury foldable smartphone for people who desire larger screen, superior performance and futuristic look. It employs a wider folding design, which is more akin to a small tablet when opened, compared with the majority of foldable phones. The phone features a large LTPO2 OLED screen, Huawei's seamless HarmonyOS operating system and advanced triple cameras and the Kirin 9030 Pro is the flagship processor.
| Name | Huawei Pura X Max |
| Unofficial Price | BDT. 240,000 |
| Release Date | 20-Apr-2026 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 256GB |