Huawei Nova 3i Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | Nova 3i |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August 2018 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v8.1 (Oreo) |
| User Interface | EMUI |
| Chipset | HiSilicon Kirin 710 |
| CPU | Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A73 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A53) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 12 nm |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.3 inches (16 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen to Body Ratio | 82.03 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Notch | Waterdrop |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 16 MP f/2.2, Primary Camera, 2 MP f/2.2, Depth Camera |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4616 x 3464 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) Macro Mode |
| Aperture | f/2.2 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Smile detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 24 MP f/2.0, Primary Camera, 2 MP, Depth Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
Design
| Height | 157.6 mm |
| Width | 75.2 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 169 grams |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Black, Iris Purple |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 3340 mAh |
| Quick Charging | 10W Quick Charging |
| Placement | Non-removable |
Memory
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| User Available Storage | Up to 113 GB |
| Expandable Memory | Up to 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz, MIMO |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | USB 2.0, Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Rear-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
More
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |