Huawei Mate X6 Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | Mate X6 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 19 December 2024 |
| Status | Upcoming |
Hardware & Software
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | v4.3 |
| Chipset | Kirin 9020 |
| CPU | Octa-core (1x2.5 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | Maleoon 920 |
Display
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| Screen Size | 7.93 inches (202.1 cm2) |
| Resolution | 2240x2440 px (QHD+) |
| Pixel Density | 418 ppi |
| Screen to Body Ratio | 91.5% |
| Screen Protection | Kunlun Glass 2 |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 1800 nits |
| HDR 10 / HDR + support | HDR |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Features | Cover display: LTPO OLED, 120Hz, HDR, 2500 nits (peak), 6.45 inches, 1080 x 2440 pixels |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP, f/1.4-f/4.0, Wide Angle, Primary Camera, 48 MP, f/3.0, Periscope Telephoto Camera, 40 MP, f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 4x optical zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.4-f/4.0 |
| Camera Features | Auto Flash, Custom Watermark, Face detection, Touch to focus, Dual Video Recording, Video HDR, Macro Video, Audio Zoom |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.2, Wide Angle, Primary Camera |
| Camera Features | Cover camera: 8 MP, f/2.4, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.2 |
Design
| Height | 156.6 mm |
| Width | 73.8 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 239 grams |
| Build | Glass front, glass back or eco leather back, aluminum frame |
| Colors | Black, White, Gray, Blue, Red |
| Waterproof | Water resistant (up to 2m for 30 min) |
| IP Rating | IPX8 |
| Ruggedness | Dust proof |
Battery
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5110 mAh |
| Wireless Charging | 50W wireless |
| Quick Charging | 66W wired |
| Reverse Charging | 7.5W reverse wireless |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2 |
Memory
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
Multimedia
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
More
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum, BDS Satellite Calling and Message |