Huawei Enjoy 90m Plus Overview
Huawei Enjoy 90m Plus Price in Bangladesh
Huawei Enjoy 90m Plus Price in Bangladesh
| Brand | Huawei |
| Model | Enjoy 90m Plus |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 10 April 2026 |
| Status | Rumored |
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | v6.0 |
| Chipset | Kirin 8000 |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz & 3x2.2 GHz & 4x1.84 GHz) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 7 nm |
| GPU | Mali-G610 MP4 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 720x1604 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen to Body Ratio | 84.3% |
| Screen Protection | Aluminosilicate glass |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 850 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP, f/1.8, Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | 10 x Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, Wide Angle Primary Camera |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 166.05 mm |
| Width | 76.58 mm |
| Thickness | 8.32 mm |
| Weight | 212 grams |
| Colors | Starry Black, Feather White, Coral Orange |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP64 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 6620 mAh |
| Quick Charging | 40W wired, 55% in 30 min |
| Reverse Charging | 5W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 128 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Name | Huawei Enjoy 90m Plus |
| Release Date | 10-Apr-2026 |
| Market Status | Rumored |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 128GB |