Huawei Ascend W1 Overview
Huawei Ascend W1 Price in Bangladesh
Huawei Ascend W1 Price in Bangladesh
| Brand | Huawei |
| Model | Ascend W1 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 10 April 2013 |
| Status | Available |
| Operating System | Windows |
| OS Version | v8.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| CPU | Dual core, 1.2 GHz |
| CPU Cores | 2 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Adreno 305 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 4 inches (10.16 cm) |
| Resolution | 480x800 px |
| Aspect Ratio | 5:3 |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen to Body Ratio | 57.4% |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 2592 x 1944 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1280x720 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera |
| Height | 124.5 mm |
| Width | 63.7 mm |
| Thickness | 10.5 mm |
| Weight | 130 grams |
| Colors | Blue, red, black, white |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 1950 mAh |
| Placement | Removable |
| Standby | Up to 460 h (2G) / Up to 470 h (3G) |
| Talk Time | Up to 8 h (2G) / Up to 10 h 30 min (3G) |
| Internal Storage | 4 GB |
| Storage Type | eMMC 4.5 |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 512 MB |
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 720p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer |
| Name | Huawei Ascend W1 |
| Official Price | BDT. 8,000 |
| Release Date | 10-Apr-2013 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512MB + ROM: 4GB |