Huawei Ascend G700 Full Specifications
General
| Brand | Huawei |
| Model | Ascend G700 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 13 December 2013 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | Android |
| OS Version | v4.2 |
| User Interface | EMUI |
| Chipset | MediaTek MT6589 |
| CPU | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A7 |
| CPU Cores | 4 Cores |
| Architecture | 32 bit |
| GPU | PowerVR SGX 544 |
Display
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 5 inches (12.7 cm) |
| Resolution | 720x1280 px (HD) |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen to Body Ratio | 66.39 % |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Notch | Yes |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Settings | Exposure compensation |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Auto Flash, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
Selfie Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 1.3 MP, Primary Camera |
Design
| Height | 142.5 mm |
| Width | 72.8 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Weight | 155 grams |
| Colors | Black, White |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2150 mAh |
| Placement | Removable |
Memory
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 2 GB |
Network & Connectivity
| Network | 2G, 3G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Micro, dual stand-by |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
Sensors & security
| Light Sensor | Light sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 1080p@30fps |
| Document Reader | Yes |
More
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |