Honor X7d Overview
Honor X7d Price in Bangladesh
Honor X7d Price in Bangladesh
| Brand | Honor |
| Model | X7d |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | 04 October 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | Android |
| OS Version | v15 |
| User Interface | MagicOS 9.0 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Adreno 610 |
| Display Type | TFT LCD |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 720x1610 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 261 ppi |
| Screen to Body Ratio | 86.0% |
| Screen Protection | Tempered Glass, Mohs level 4 |
| Bezel-less Display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 850 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 108 MP, f/1.75, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, f/2.4, Depth Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 12000 x 9000 Pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.75 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP, f/2.0, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.0 |
| Height | 166.89 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Thickness | 8.24 mm |
| Weight | 208 grams |
| Colors | Desert Gold, Ocean Cyan, Meteor Silver, Velvet Black |
| Waterproof | Splash proof |
| IP Rating | IP65 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion ) |
| Capacity | 6500 mAh |
| Quick Charging | 35W wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 256 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 8 GB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, proximity, compass |
Honor has shaken up the mid-range market of Bangladesh with its new model Honor X7d. The phone was launched in Bangladesh on 04 October 2025. Before the launch, the phone's teaser was released on social media, which increased the interest of tech lovers in the phone.
| Name | Honor X7d |
| Official Price | BDT. 22,999 |
| Release Date | 04-Oct-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 8GB + ROM: 256GB |