GDL Go 4G Overview
GDL Go 4G Price in Bangladesh
GDL Go 4G Price in Bangladesh
| Brand | GDL |
| Model | Go 4G |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 01 February 2025 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Chipset | Unisoc T127 |
| Display Type | QVGA |
| Screen Size | 2.4 inches (6.09 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.08 MP, Primary Camera |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.08 MP, Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Height | 132 mm |
| Width | 54 mm |
| Thickness | 10.8 mm |
| Build | Back: Plastic |
| Colors | Black, Emerald Green, Mint Green |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1600 mAh |
| Placement | Removable |
| USB Type-C | Yes |
| Internal Storage | 128MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 64MB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 4 (802.11 a/b/g/n) |
| Bluetooth | v3.0 |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
| Made By | Bangladesh |
| Features | EZFM, Calculator |
| Name | GDL Go 4G |
| Official Price | BDT. 2,150 |
| Release Date | 01-Feb-2025 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 64MB + ROM: 128MB |