GDL G88 Full Specifications
General
| Brand | GDL |
| Model | G88 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 22 July 2025 |
| Status | Available |
Hardware & Software
| Operating System | FeaturePhone |
Display
| Display Type | QQVGA |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
Cameras
Primary Camera
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 0.08 MP, Primary Camera |
Design
| Height | 137 mm |
| Width | 57.6 mm |
| Thickness | 14.6 mm |
| Colors | Black, Green, Blue, Sky Blue |
Battery
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 2950 mAh |
| Placement | Non-removable |
Memory
| Internal Storage | 32 MB |
| Expandable Memory | Up to 32 GB |
| RAM | 32 MB |
Network & Connectivity
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.0 |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | MP4 |
More
| Made By | Bangladesh |