Energizer E29 Overview
Energizer E29 Price in Bangladesh
Energizer E29 Price in Bangladesh
| Brand | Energizer |
| Model | E29 |
| Device Type | FeaturePhone |
| Release Date | 30 December 2023 |
| Status | Available |
| Operating System | FeaturePhone |
| Chipset | Unisoc 6531E |
| CPU | Single-core 312 MHz |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.8 inches (7.11 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen to Body Ratio | 28.2% |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | VGA, Camera |
| Height | 137.6 mm |
| Width | 62.5 mm |
| Thickness | 15.6 mm |
| Colors | Black |
| Battery type | Li-Ion (Lithium-Ion) |
| Capacity | 1700 mAh |
| Placement | Removable |
| Network | 2G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | Dual SIM Dual Standby |
| GPRS | Available |
| Bluetooth | v2.1 |
| USB | MicroUSB |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Document Reader | Yes |
| Made By | Usa |
| Name | Energizer E29 |
| Official Price | BDT. 5,000 |
| Release Date | 30-Dec-2023 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: + ROM: |