Doogee S200 Plus Overview
Doogee S200 Plus Price in Bangladesh
Doogee S200 Plus Price in Bangladesh
| Brand | Doogee |
| Model | S200 Plus |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | Exp. 28 March 2025 |
| Status | Upcoming |
| Operating System | Android |
| OS Version | v14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 Cores |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.72 inches (17.07 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 392 ppi |
| Screen to Body Ratio | 73.6% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel-less Display | Yes with waterdrop notch |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Notch | Punch-hole |
| Features | Secondary screen on the back: AMOLED, 1.32 inches, 466 x 466 pixels |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 100 MP, f/1.8, Wide Angle, Primary Camera, 20 MP, f/1.8, Night Vision Camera, 2 MP, f/2.4, Macro Camera |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Dual-LED flash |
| Image Resolution | 11608 x 8708 pixels |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Zoom | Digital Zoom |
| Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Aperture | f/1.8 |
| Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160, 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP, f/2.3, Wide Angle, Primary Camera |
| Video Recording | 1920x1080 |
| Video FPS | 30 fps |
| Aperture | f/2.3 |
| Height | 179.5 mm |
| Width | 82.5 mm |
| Thickness | 19.1 mm |
| Weight | 379 grams |
| Colors | Black, Red, Gold |
| Waterproof | Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 10100 mAh |
| Quick Charging | 33W wired |
| Reverse Charging | 18W reverse wired |
| Placement | Non-removable |
| USB Type-C | USB Type-C 2.0 |
| Internal Storage | 512 GB |
| USB OTG | Yes |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM Slot | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| WLAN | Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| Light Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Finger Sensor Position | Side-mounted |
| Face Unlock | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Made By | China |
| Features | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Name | Doogee S200 Plus |
| Release Date | 28-Mar-2025 |
| Market Status | Upcoming |
| Variant | RAM: 12GB + ROM: 512GB |