Cat B35 Overview
Cat B35 Price in Bangladesh
Cat B35 Price in Bangladesh
| Brand | Cat |
| Model | B35 |
| Device Type | Java Me |
| Release Date | 01 October 2018 |
| Status | Available |
| Operating System | KaiOS |
| OS Version | v2.5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8905 Snapdragon 205 |
| CPU | Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) |
| CPU Cores | 2 Cores |
| Architecture | 32 bit |
| Fabrication | 28 nm |
| GPU | Adreno 304 |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240x320 px |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen to Body Ratio | 21.5 % |
| Screen Protection | Scratch proof Glass |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 2 MP, Primary Camera |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels |
| Video Recording | 480p |
| Video FPS | 30 fps |
| Height | 138 mm |
| Width | 60 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Weight | 130 grams |
| Colors | Black |
| Waterproof | Water resistant (up to 35 minutes in a depth of 1.2 meter) |
| IP Rating | IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Battery type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2300 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up to 720 h (3G) |
| Talk Time | Up to 12 h (3G) |
| Internal Storage | 4 GB |
| Expandable Memory | Up to 128 GB |
| RAM | 512 MB |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM Slot | Single SIM, GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| EDGE | Available |
| GPRS | Available |
| VoLTE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Light Sensor | Accelerometer |
| FM Radio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert Types | Vibration; Polyphonic, MP3 ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video | 480p@30fps |
| Made By | USA |
| Features | Downloadable applications Facebook, Gmail, Whatsapp, etc. |
| Name | Cat B35 |
| Unofficial Price | BDT. 11,990 |
| Release Date | 01-Oct-2018 |
| Market Status | In Stock |
| Variant | RAM: 512MB + ROM: 4GB |