Vivo is gearing up to launch its Y-series in Bangladesh. The excitement has been building among locals ever since Vivo shared images of the upcoming Vivo Y31D smartphone on their social media. The device, which was recently launched in some international markets like Cambodia and Vietnam, has now announced its launch in Bangladesh, though it has not yet revealed an official release date. Industry leaks suggest a possible debut in late February.
Vivo Y31d is the first phone in the company with a 7,200mAh BlueVolt battery, which has the potential to last all day on heavy users. It is also powered by the Snapdragon 6s 4G Gen 2 chipset,a 50MP dual rear camera, based on Android 16-based OriginOS 6, and up to an IP69 durability rating, which makes it a good competitor in the local market. So let’s find out now, Vivo Y31d Price in Bangladesh and Specifications.
Highlights
- Massive 7,200mAh BlueVolt battery with fast charging.
- Powered by Snapdragon 6s 4G Gen 2 Chipset.
- Durable IP69 water-resistant rating.
Vivo Y31d Price in Bangladesh
| Model | Expected price in Bangladesh |
| Vivo Y31d(6GB+128GB) | BDT 25,000 |
Vivo Y31d Update Price in Bangladesh
Vivo Y31d launch date and price have not been revealed yet, but the price of this phone is expected from online leaks and previous models. Vivo Y31d price in Bangladesh is BDT 25,000(Expected) for 6GB of RAM and 128GB of storage. This smartphone will be available in Feather Gold and Starlight Grey colors.
Vivo Y31d Specification (Expected)
| Name | Vivo Y31d |
| Release date | Exp. 16 January 2026 |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 2 4G |
| Operating System | Android 16 |
| Cameras Primary | 50 MP, f/2.0, Wide Angle |
| Selfie | 8 MP, f/2.05, Wide Angle |
| Display | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Memory RAM | 6 GB |
| ROM | 128 GB |
| Battery | 7200 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Others | Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
Vivo Y31d Phone Full Specification (Expected)
The next Vivo Y31d will have a battery life and durability target in Bangladesh. Online sources suggest that the handset would probably have a 6.75-inch HD+ IPS LCD display with a 120Hz smooth scrolling rate, which would be more beneficial to daily users.
The device is likely to run on the Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 chipset under the hood with 6GB RAM and 128GB internal storage. The phone will come with OriginOS 6, which is based on Android 16.
Optically, the Vivo Y31d should have a 50MP main rear camera with a secondary 2MP camera, and the front should have an 8MP selfie shooter.
The huge battery capacity of 7,200mAh and the 44W fast charging will probably be one of its greatest features. The phone is also likely to have IP68/IP69-rated waterproofing, a side-mounted fingerprint sensor and 4G connectivity.
Source: Click here
