Tecno has now announced the launch of the Tecno Pova Slim in Bangladesh, a new model under the much-acclaimed Pova series. The company has not yet revealed the launch date of the phone, but leaks suggest that the phone could launch this week. This model emphasizes on styling a slim figure. Initial leaks have shown that it will have a large 5,160mAh battery, a 3D curved 6.78″ display, and a good camera.
However, due to the brand’s focus on combining design and performance, the Pova Slim could emerge as one of the most competitive smartphones in its category this year. So let’s find out the Tecno Pova Slim Price in Bangladesh and Specifications.
Highlights
●Tecno Pova Slim will be just 5.9mm slim.
●This phone will have a 3D curved display.
●The phone’s display will have a 144Hz refresh rate.
Tecno Pova Slim Price in Bangladesh
| Variant | Expected Price in Bangladesh |
| Tecno Pova Slim (8GB +128GB) | BDT 25,000 |
Tecno Pova Slim Update Price in Bangladesh
The price of this model is not yet known exactly, but we will estimate the price from its leaked features and previous models. The Tecno Pova Slim price in Bangladesh is BDT 25,000 (Expected) for 8GB RAM and 128GB storage. Multiple variants of the phone may come to the market.
Tecno Pova Slim Specification (Expected)
| Name | Tecno Pova Slim |
| Release date | Not announced yet |
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 |
| Operating System | Android 15 |
| Cameras Primary | 50 MP, Wide Angle, Primary Camera, 2 MP, |
| Selfie | 13 MP, Wide Angle, |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Memory RAM | 8 GB |
| ROM | 128 GB |
| Battery | 5160 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G,5G. |
| Others | Accelerometer, Proximity Sensor, compass. |
Tecno Pova Slim Phone Full Specification (Expected)
It is claimed that the phone was 5.9 mm thick, and was a concept vehicle at MWC 2025 as a Spark Slim.
According to leaked, expected Hardware should include expected quantities of 1.5K 3D curved AMOLED display with a refresh rate of 144 Hz yielding rich graphics and a scrolling display.

Under the hood the MediaTek Dimensity 6400 5G+ chipset may be installed, with Android 15-powered HiOS 15 and Tecno’s Ella AI assistant with AI functions such as writing tools and Circle to Search.
With its skinny figure, the device is likely to have a 5,160 mAh battery, 45W fast charging and perhaps even 10W reverse wired charging.
It is also designed to be sturdy IP64 dust/ splash impervious, MIL-STD-810H military whimsical LED strip, which they call Dynamic Mood Light on the backside of the camera bar.
Source: Click here
