Tecno Pova Curve 2 was finally introduced in Bangladesh on 25 February 2026, with a radical addition to the already powerful Pova brand. The phone boasts of being the thinnest smartphone in the world with a huge 8,000mAh battery, which is both long-lasting and has a smooth curved look. It has a 144Hz Curved AMOLED display with a max of 4,500 nits of peak brightness, so it can be seen even in the sunshine.
The MediaTek Dimensity 7100 5G with 8GB RAM inside the hood is a good promise of performance in terms of gaming and multitasking. Having 45W fast charging, the Tecno Pova Curve 2 5G should provide the Bangladeshi customers with longer power supply without sacrificing the style or speed. So let’s find out Tecno Pova Curve 2 price in Bangladesh and full details.
Highlight
- Tecno Pova Curve 2 has a 6.78″ Curved display.
- It offers an 8,000mAh battery with 7.42mm body.
- This phone is powered by MediaTek Dimensity 7100 5G processor.
Tecno Pova Curve 2 Price in Bangladesh
| Model | Official price in Bangladesh |
| Tecno Pova Curve 2 (8GB+256GB) | BDT 36,999 |
Tecno Pova Curve 2 Update Price in Bangladesh
According to info, The Tecno Pova Curve 2 price in Bangladesh is BDT 36,999 (Official) with 8GB of RAM and 256GB of internal storage. This phone comes in three amazing colors: Mystic Purple, Melting Silver and Storm Titanium. Pova Curve 2 is currently available at Tecno official brand shop, authorized shop and online shop.
Tecno Pova Curve 2 Specification
| Name | Tecno Pova Curve 2 |
| Release date | Exp. 25 February 2026 |
| Processor | Mediatek Dimensity 7100 |
| Operating System | Android 15 |
| Cameras Primary | 50 MP, f/1.7, Wide Angle |
| Selfie | 13 MP |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Memory RAM | 8 GB |
| ROM | 256 GB |
| Battery | 8000 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G,5G. |
| Others | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass. |
Tecno Pova Curve 2 Phone Full Specification
According to source, Tecno Pova Curve 2 5G has good features in its price category. It is based on Android 16 and overlaid with the HiOS 16 custom skin, and is powered by the MediaTek Dimensity 7100 5G chipset with 8GB of RAM and 256GB of internal memory.
It has an 6.78-inch curved AMOLED screen with a refresh rate of 144 Hz, a resolution of 1080×2364, a Corning Gorilla Glass 7i cover and a peak brightness of 4500 nits to enable it to be seen even in broad daylight.

Photography features a 50MP primary rear camera and 2MP secondary camera and 13MP front camera, that can be used to take selfies and make video calls.
The phone boasts of an enormous 8000 mAh battery with 45W fast wired charging and will have a long lasting battery life. Physical dimensions are 162.7 x 77.2 x 7.42 mm and the unit weighs approximately 195g.
Other characteristics are the dual Sim and 5G support, dual-band Wi-Fi, Bluetooth v5.4, IP64 splash resistance, and an on-screen fingerprint sensor to secure the phone.
Source: Click here
