TECNO has officially launched Camon 50 in Bangladesh on 25 February 2026, and made it a legitimate competitor in the imaging-oriented smartphone market. The device, led by the new CAMON 50 Series, brings out Super-Zoom FlashSnap technology and a high-powered 50MP Sony LYTIA 700C Ultra Night Camera, which is capable of taking sharp and detailed images at any distance.
The Camon 50 is designed to be durable and has an elegant design, which is achieved through the use of IP69K/IP69/IP68/IP66-rated dust and water resistance. In addition to photography, TECNO is also improving the experience with advanced AI image processing and intelligent applications to meet the needs of both content creators and regular consumers, making the Camon 50 not only a camera phone but a full-fledged creative assistant. So let’s find out Tecno Camon 50 price in Bangladesh and full details.
Highlight
- Tecno Camon 50 offers 50MP Sony’s LYTIA 700C Ultra Night camera.
- It has a IP69K/IP69/IP68/IP66 dust & water resistance.
- The phone is powered by Mediatek Helio G200 Ultimate chipset.
Tecno Camon 50Update Price in Bangladesh
| Model / Variant | Official price in Bangladesh |
| Tecno Camon 50 (8GB+128GB) | BDT 30,999 |
| Tecno Camon 50 (8GB+256GB) | BDT 34,999 |
Tecno Camon 50 Update Price in Bangladesh
According to info, Tecno has launched this model in Bangladesh in two variants. The Tecno Camon 50 price in Bangladesh is BDT 30,999 with 8GB of RAM and 128GB of storage. On the other hand, the larger variant is 8GB of RAM and 256GB of storage priced at BDT 34,999. It has been launched in the market in Moonshadow Black, Malachite Green and Nebula Titanium colors. Currently, Camon 50 is available in Tecno brand shops, authorized shops and online shops.
Tecno Camon 50 Specification
| Name | Tecno Camon 50 |
| Release date | 25 February 2026 |
| Processor | Mediatek Helio G200 Ultimate |
| Operating System | Android 16 |
| Cameras Primary | 50 MP, f/1.8, Wide Angle |
| Selfie | 32 MP, f/2.5, Wide Angle |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Memory RAM | 8 GB |
| ROM | 128 GB |
| Battery | 6500 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Others | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass. |
Tecno Camon 50 Phone Full Specification
According to source, The handset is powered by MediaTek Helio G200 Ultimate chipset and an octa-core processor with 8GB RAM and up to 256GB internal memory hosting Android 16 and HIOS 16.

The Camon 50 has a big 6.78-inch AMOLED screen with 144 Hz refresh rate and 1208x 2644 px resolution to support clear images. The phone has a dual-camera system, consisting of 50 MP main sensor and 8 MP ultra-wide lens, and a 32 MP front camera is used to take selfies and make video calls. OIS improves the quality of photos.
It is resilient with an all-encompassing IP68/IP69K water and dustproofing, and long life is guaranteed by a 6500 mAh battery with 45W fast wired charging. The features of connectivity are Wi-Fi, Bluetooth, NFC, and an under-screen fingerprint sensor, which complete a package that is balanced to appeal to the photography-oriented users.
Source: Click here
