
- Announcement Date: November 15, 2022
- GPU: Adreno 740
- Cores: 8
- Clock: 3200 MHz
The Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor was announced on November 15, 2022. This processor is targeted at mid-range phones for providing a smooth performance while common use and gaming. This processor is made with the 4-nanometer process technology. It comes with a good Octa-core (1 core Cortex-X3 at 3200 MHz, 2 cores Cortex-A715 at 2800 MHz, 2 cores Cortex-A710 at 2800 MHz, and 3 cores Cortex-A510 at 2000 MHz).
It is built with the Adreno 740, which is a powerhouse for 3D rendering. The Snapdragon 8 Gen 2 is a landmark in mobile engineering, often described as the chipset that finally perfected the balance between raw power and thermal efficiency. We will provide everything below about the processor, including Geekbench, Antutu 10 Benchmark score and specifications.
🎖️ Review
| Factors | Scores |
| CPU Performance | 64 |
| Gaming Performance | 43 |
| Battery life | 91 |
📶Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 AnTuTu 11 Benchmark Score Results
Based on the AnTuTu 11 various tasks, the processor gained a good score which is 1752044, which is a good score for a mid-range phone and it will perform well in every task. Know the full score below in the table:
| Factors | Scores |
| CPU | 565842 |
| GPU | 429822 |
| Memory | 303868 |
| UX | 452212 |
| Total score | 1752044 |
🔄Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Recent AnTuTu 11 Results
Get the most recent AnTuTu 11 results from different devices submitted by users, including the highest scores from Xiaomi Poco F6 Pro, which is 1809673, 1846250 from OnePlus 11 and several good scores from others are given below:
| Date | Phone | User | Score |
| 🗓️ January 02, 2026 | OnePlus Ace 3 | Mry | 1907512 |
| 🗓️ December 09, 2025 | Oppo Find X6 Pro | VN Karlderal | 1904332 |
| 🗓️ December 06, 2025 | OnePlus 12R | IN Tarun | 1844595 |
| 🗓️ January 25, 2026 | Vivo iQOO Neo 9 | VN KhiêmTech | 1816571 |
📶Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 GeekBench 6 Results
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 has achieved good results on Geekbench 6. This processor gained a 2004 score from its single-core performance and it provided 5311 for multi-core performance. These performances come from several tasks known below:
| TESTS | SCORES |
| Single-core | 2004 |
| Multi-core | 5311 |
| Factors | Performance |
| Asset compression | 218.9 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 145.2 pages/sec |
| PDF Renderer | 168.3 Mpixels/sec |
| Image detection | 133 images/sec |
| HDR | 167.2 Mpixels/sec |
| Background blur | 18.8 images/sec |
| Photo processing | 34.5 images/sec |
| Ray tracing | 5.78 Mpixels/sec |
Phones With Snapdragon 8 Gen 2
The Latest chipset is used in next-generation flagship smartphones and some future model phones such as Vivo, OnePlus, ZTE, Oppo and Asus. That’s why the processor is suitable for heavy gaming, photography, and multitasking. To find out more information about the specific device, one should select the name of the device and click on it.
| Phones With Snapdragon 8 Gen 2 | AnTuTu |
| OnePlus Ace 3 | 1907512 |
| Oppo Find X6 Pro | 1904332 |
| Vivo X90 Pro Plus | 1869058 |
| OnePlus 12R | 1844595 |
| ZTE Nubia Z50 Ultra | 1842269 |
| Vivo iQOO Neo9 | 1816571 |
| Asus ROG Phone 7 Ultimate | 1899814 |
| Asus ROG Phone 7 | 1828576 |
| ZTE Nubia Red Magic 8 Pro | 1825719 |
ⓘSnapdragon 8 Gen 2 Specification
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor is designed for mid-range devices to provide smooth performance. This processor is driven by the Cortex-X3 Prime Core with Octa-core for efficient performance. This processor features a powerhouse GPU, Adreno 740, which is able to smooth 3D rendering. It supports the LPDDR5X and UFS 4.0 for high-speed performance. They used a “brain” that includes an 18-bit Cognitive ISP (Image Signal Processor) that performs Real-time Semantic Segmentation.
| CPU | |
| Architecture | 1x 3.2 GHz – Cortex-X3 2x 2.8 GHz – Cortex-A715 2x 2.8 GHz – Cortex-A710 3x 2 GHz – Cortex-A510 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3200 MHz |
| Instruction set | ARMv9-A |
| Process | 4 nanometers |
| Manufacturing | TSMC |
| Graphics | |
| GPU name | Adreno 740 |
| Architecture | Adreno 700 |
| GPU frequency | 680 MHz |
| Pipelines | 3 |
| Shading units | 512 |
| Total shaders | 1536 |
| Vulkan version | 1.3 |
| OpenCL version | 2.0 |
| AI Accelerator | |
| Neural processor (NPU) | Hexagon |
| Memory | |
| Memory type | LPDDR5X |
| Memory frequency | 4200 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max size | 24 GB |
| Max bandwidth | 67.2 Gb/s |
| Multimedia (ISP) | |
| Storage type | UFS 3.1, UFS 4.0 |
| Max camera resolution | 1x 200MP |
| Max display resolution | 3840 x 2160 |
| Video capture | 8K at 30FPS, 4K at 120FPS |
| Video playback | 8K at 60FPS, 4K at 120FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – AV1 – VP8 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC – AIFF – CAF – MP3 – MP4 – WAV |
| Connectivity | |
| 5G support | Yes |
| Wi-Fi | 7 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, SBAS, NAVIC |
| Info | |
| Announced | November 2022 |
| Class | Flagship |
FAQs
1. What is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor?
Answer: The Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor is a powerhouse for the mid-range phone which is built by 4-nanometer process technology.
2. How fast is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor?
Answer: The Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor is designed with the octa-core process unit based on 1 core Cortex-X3 at 3200 MHz, 2 cores Cortex-A715 at 2800 MHz, 2 cores Cortex-A710 at 2800 MHz, and 3 cores Cortex-A510 at 2000 MHz.
3. Which devices will feature the Snapdragon 8 Gen 2 processor?
Answer: The Snapdragon 8 Gen 2 processor is designed to use for various devices like the Galaxy S23 series (S23, S23+, and S23 Ultra), the Galaxy Z Fold 5, OnePlus 12R, Xiaomi 13 and Xiaomi 13 Pro, ASUS ROG Phone 7 and RedMagic 8 Pro, iQOO 11, iQOO Neo 9 Pro and the OnePlus Open (foldable).
Source: Click Here
