
- Announcement Date: December 1, 2021
- GPU: Adreno 730
- Cores: 8
- Clock: 3000 MHz
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor has been launched announced on December 1, 2021 with using a 4-nanometer process technology. It offers an octa-core processing unit, based on 1 core Cortex-X2 at 3000 MHz, 3 cores Cortex-A710 at 2500 MHz, and 4 cores Cortex-A510 at 1800 MHz which will provide an efficient performance.
It features the Adreno 730 GPU, which is excellent for heavy games like Genshin Impact or PUBG Mobile. Though this processor uses 4-nanometer process technology. It is roughly 20% faster in CPU tasks and 30% faster in gaming (GPU) than the Snapdragon 888. Know about the full specification and all recent Geekbench and Antutu 10 Benchmark scores.
🎖️ Review
| Factors | Scores |
| CPU Performance | 51 |
| Gaming Performance | 27 |
| Battery life | 87 |
📶Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 AnTuTu 11 Benchmark Score Results
According to the various tastes, this processor got a good score in AnTuTu 11 Benchmark, which is a total of 1294632. This Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor scored 491730 for CPU, 221563 for GPU and several scores are given below:
| Factors | Scores |
| CPU | 491730 |
| GPU | 221563 |
| Memory | 203248 |
| UX | 378091 |
| Total score | 1294632 |
🔄Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 Recent AnTuTu 11 Results
Explore the most recent AnTuTu 11 results from different devices provided by users, like it scored 1344616 from the recent test on Samsung Galaxy S22 Ultra, and it also got a good score on Xiaomi Poco F4 GT, which is 1324014. Know all the results below:
| Date | Phone | User | Score |
| 🗓️ October 16, 2025 | ZTE Nubia Red Magic 7 | DE WheelieMave | 1384444 |
| 🗓️ October 13, 2025 | Motorola Edge Plus (2022) | UA Denis920 | 1352691 |
| 🗓️ October 17, 2025 | Xiaomi 12 | FR Noah | 1322176 |
| 🗓️ March 29, 2026 | Xiaomi 12 Pro | RU thxthelow | 1297778 |
| 🗓️ October 26, 2025 | Realme GT2 Pro | PL Marceli | 1286054 |
| 🗓️ October 16, 2025 | ZTE Nubia Red Magic 7 | DE WheelieMave | 1384444 |
📶Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 GeekBench 6 Results
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 has achieved good results on Geekbench 6. The processor gained a 1678 score from its single-core performance and it provided 3773 for multi-core performance. These performances come from several tasks known below:
| TESTS | SCORES |
| Single-core | 1678 |
| Multi-core | 3773 |
| Factors | Performance |
| Asset compression | 151.4 MB/sec |
| HTML 5 Browser | 104.2 pages/sec |
| PDF Renderer | 124.3 Mpixels/sec |
| Image detection | 88.5 images/sec |
| HDR | 119.9 Mpixels/sec |
| Background blur | 12.3 images/sec |
| Photo processing | 38.4 images/sec |
| Ray tracing | 4.49 Mpixels/sec |
Phones With Snapdragon 8 Gen 1
The Snapdragon 8 Gen 1 chipset is used in mid-range and flagship smartphones and some phone models for the phone, such as Xiaomi, Sony, and Realme,. This processor is suitable for high-level gaming, photography, and multitasking.
| Phones With Snapdragon 8 Gen 1 | AnTuTu |
| Xiaomi 12 | 1322176 |
| Sony Xperia 1 IV | 1320406 |
| Xiaomi Poco F4 GT | 1303229 |
| Xiaomi 12 Pro | 1297778 |
| Realme GT2 Pro | 1286054 |
ⓘSnapdragon 8 Gen 1 Specification
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor is designed for mid-range devices to provide lag-free performance. This processor is driven by the Cortex-X2 Core with Octa-core for efficient performance. This processor features a powerhouse GPU, Adreno 730 graphics, which is able to smooth 3D rendering. It supports the LPDDR5 and UFS 3.1 for high-speed performance. This was the first mobile chip to feature an 18-bit ISP, capable of processing over 4,000 times more camera data than previous 14-bit systems. It supports up to video recording for 8K HDR video recording at 30fps and supports single 200MP camera setup.
| CPU | |
| Architecture | 1x 3 GHz – Cortex-X2 3x 2.5 GHz – Cortex-A710 4x 1.8 GHz – Cortex-A510 |
| Cores | 8 |
| Frequency | 3000 MHz |
| Instruction set | ARMv9-A |
| Process | 4 nanometers |
| Manufacturing | Samsung |
| Graphics | |
| GPU name | Adreno 730 |
| Architecture | Adreno 700 |
| GPU frequency | 818 MHz |
| Pipelines | 2 |
| Shading units | 512 |
| Total shaders | 1024 |
| Vulkan version | 1.1 |
| OpenCL version | 2.0 |
| AI Accelerator | |
| Neural processor (NPU) | Hexagon |
| Memory | |
| Memory type | LPDDR5 |
| Memory frequency | 3200 MHz |
| Bus | 4x 16 Bit |
| Max size | 24 GB |
| Max bandwidth | 51.2 Gb/s |
| Multimedia (ISP) | |
| Storage type | UFS 3.1 |
| Max camera resolution | 1x 200MP |
| Max display resolution | 3840 x 2160 |
| Video capture | 8K at 30FPS, 4K at 120FPS |
| Video playback | 8K at 30FPS, 4K at 120FPS |
| Video codecs | – H.264 – H.265 – VP8 – VP9 |
| Audio codecs | – AAC – AIFF – CAF – MP3 – MP4 – WAV |
| Connectivity | |
| 5G support | Yes |
| Wi-Fi | 6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Navigation | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS, SBAS, NAVIC |
| Info | |
| Announced | December 2021 |
| Class | Flagship |
FAQs
1. What is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor?
Answer: The Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor is efficient for the mid-range phone which is built by 4-nanometer process technology.
2. How fast is the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor?
Answer: The Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor is designed with the octa-core process unit based on 1 core Cortex-X2 at 3000 MHz, 3 cores Cortex-A710 at 2500 MHz, and 4 cores Cortex-A510 at 1800 MHz.
3. Which devices will feature the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor?
Answer: The Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 processor is designed to target like the Samsung Galaxy S22 series, OnePlus 10 Pro, Xiaomi 12 Pro, and Motorola Edge 30 Pro.
Source: Click Here
