The Oppo F33 was officially launched in India on April 15, 2026, alongside its Pro sibling, marking the brand’s latest addition to its popular F-series lineup. Coming as the successor of the Oppo F31, the new phone is aimed at sophisticated design and daily functionality.
It has a 6.57-inch Full HD+ AMOLED display with a smooth 120Hz refresh rate and is powered by the new MediaTek Dimensity 6360 Max chipset with up to 8GB RAM.
In addition, the handset also introduces a long-lasting IP66, IP68, and IP69-rated construction and an enormous 7,000mAh battery, which demonstrates that Oppo is moving towards reliability and long usage. Let’s find out Oppo F33 Price in Bangladesh and Specification
Highlights
- Oppo F33 uses a 7000mAh big battery.
- It has a strong build with IP66, IP68, IP69 rating.
- This phone also has a 6.57-inch AMOLED display with 120Hz.
Oppo F33 Price in Bangladesh & India
| Model | Expected Price in Bangladesh | Official price in India |
| Oppo F33 (6GB+128GB) | BDT 37,000 | Rs 31,999 |
| Oppo F33 (8GB+128GB) | BDT 40,000 | Rs 34,999 |
| Oppo F33 (8GB+256GB) | BDT 43,000 | Rs 37,999 |
Oppo F33 Update Price in Bangladesh
According to Indian website info, This phone is currently available in India but has not yet reached the official market of Bangladesh, so here is the expected price in Bangladesh. Pricing for the Oppo F33 5G in India starts at Rs. 31,999 (BDT 37,000) for the 6GB RAM and 128GB storage variant. The 8GB + 128GB version costs Rs. 34,999 (BDT 40,000), while the top-end 8GB + 256GB version comes in at Rs. 37,999 (BDT 43,000).
Oppo F33 Specification
| Name | Oppo F33 |
| Release date | Exp. 15 April 2026 |
| Processor | Mediatek Dimensity 6360 Max |
| Operating System | Android 16 |
| Cameras Primary | 50 MP, f/1.8, Wide Angle |
| Selfie | 16 MP, f/2.4, Wide Angle |
| Display | 6.57 inches (16.69 cm) |
| RAM | 8 GB |
| ROM | 128 GB |
| Battery | 7000 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Others | Accelerometer, proximity, compass |
Oppo F33 Phone Full Specification
According to source, Oppo F33 is based on HyperOS 3, which is based on Android 16. It has a 6.57-inch Full HD+ (1080 x 2372 pixels) flat AMOLED display, with a 120Hz refresh rate, 397ppi pixel density, and a peak brightness of 1400 nits. AGC DT-STAR D+ glass is used to protect the display.

The phone runs on an octa-core MediaTek Dimensity 6360 Max chipset, which is coupled with an Mali-G57 MC2 graphic card. It is equipped with up to 8GB LPDDR4x RAM and up to 256GB UFS 2.2 storage to run everyday tasks.
In the case of photography, the phone has a dual rear camera with a 50-megapixel main camera (f/1.8, autofocus) and a 2-megapixel black and white lens (f/2.4). It has a 16-megapixel selfie and video-calling camera on the front.
There are 5G, 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.4, GPS, BDS, GLONASS, Galileo, QZSS, and a USB Type-C connection. The device is dust and water resistant with IP66, IP68, and IP69. It has a 7,000mAh battery and 80W SuperVOOC fast charging. The phone measures 158.2 x 78.0 x 8.0mm and weighs 189g.
Source: Click here
