itel has announced the launch of a new device in its lineup, the itel A200 Plus, in Bangladesh. Itel recently released a teaser of the phone on its social media. The teaser shows the phone’s unique design, which gives the phone a flagship look. However, the release date of the A200 Plus has not been announced yet, but online leaks suggest that the phone will launch in Bangladesh on March 3, 2026.
Also, it has been revealed from online leaks that this phone will have a 6.75″ Waterdrop display with a 120Hz refresh rate, a large 6000 mAh battery, which will provide all-day charge backup, 18W fast charging, and interesting features like IP65 splash & dust proof. So let’s find out here, itel A200 Plus Price in Bangladesh and Specifications.
Highlight
- The display of itel A200 Plus will have a 120Hz refresh rate.
- The phone will have a large 6000mAh battery.
- It will also have IP65 Splash & Dust proof rating.
itel A200 Plus Price in Bangladesh
| Model | Expected price in Bangladesh |
| itel A200 Plus (4GB+128GB) | BDT 10,590 |
itel A200 Plus Update Price in Bangladesh
Itel has not yet revealed the price of this phone, but its expected price has been revealed from online leaks. The itel A200 Plus price in Bangladesh is BDT 10,590 (Expected) for 4GB of RAM and 128GB of internal storage. The phone may come in colors like Comet Orange, Nightly Blue, Meteor Titanium and Aura White.
itel A200 Plus Specification (Expected)
| Name | itel City 200 |
| Release date | Exp. 03 March 2026 |
| Processor | Unisoc T7250 |
| Operating System | Android 15 |
| Primary Camera | 13MP |
| Selfie | 5 MP |
| Display | 6.75 inches (17.15 cm) |
| Memory RAM | 4 GB |
| ROM | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Others | Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
itel A200 Plus Phone Full Specification
According to online source, itel A200 Plus Powered by Android 15, the device operates on a Unisoc T7250 octa-core chipset with 4GB of RAM and 128GB of internal storage, expandable through microSD.
The IPS LCD, 6.75-inch display offers a 720×1600 HD+ resolution, 120 Hz refresh rate, and is covered with Gorilla Glass. Pictures are enclosed in a waterdrop notch pattern and a high ratio of screen to body increases the viewing space.

The camera features a 13MP main rear sensor with LED flash, and a 5MP front camera that can be used to take selfies and make video calls. The back camera has a 1080p video camera with 30fps. Design features include IP65 splash-proof, dust resistance and a smooth 8.29 mm thickness with a variety of colors.
To the power users, the device has a 6000 mAh battery with 18W fast charging via USB-C, which will allow the device to last a long time between charges. It has 4G LTE, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, fingerprint sensor (mounted on the side), face unlock, and regular GPS.
Source: Click here
