Apple has already confirmed that it will conduct three events on March 4, during which the company is likely to launch a number of new devices. Before these announcements, Apple has unveiled its new low-cost smartphone, the Apple iPhone 17e.
The iPhone 17e will have 256GB as the base storage, which is twice the storage of the former. It also supports MagSafe, allowing faster wireless charging and the use of magnetic accessories like wallets and stands.
Apple uses the most recent A19 chip to power the phone and it has the new C1X cellular modem, which according to Apple is twice as fast as the modem in the iPhone 16e. Here let’s know Apple iPhone 17e expected price in Bangladesh and specifications.
Highlight
- Apple iPhone 17e powered by Apple’s A19 chipset.
- The phone comes with 256GB base storage.
- It supports MagSafe wireless charging up to 15W for faster.
Apple iPhone 17e Price in Bangladesh
| Model | Expected price in Bangladesh |
| Apple iPhone 17e (8GB+256GB) | BDT 80,000 |
Apple iPhone 17e Update Price in Bangladesh
Apple has not yet revealed the price of this phone, but its price is expected from online leaks. The Apple iPhone 17e price in Bangladesh is BDT 80,000 (Expected) for 8GB of RAM and 256GB of storage. The phone may come in Black, Silver and Purple colors.
Apple iPhone 17e Specification (Expected)
| Name | Apple iPhone 17e |
| Release date | Exp. 02 March 2026 |
| Processor | Apple A19 |
| Operating System | v26.3 |
| Primary Camera | 48 MP, f/1.6, Wide Angle |
| Selfie | 12 MP, f/1.9, Ultra-Wide Angle |
| Display | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Memory RAM | 8 GB |
| ROM | 256 GB |
| Battery | 4005 mAh |
| Network | 2G, 3G, 4G,5G |
| Others | Accelerometer, Proximity Sensor, compass. |
Apple iPhone 17e Phone Full Specification (Expected)
According to source, the Apple iPhone 17e can be equipped with 8GB RAM and 128GB internal storage and fast NVMe storage technology. Design-wise, the phone will most probably have a glass front and Ceramic Shield, a glass back, an aluminum frame, with IP68 water and dust protection. It can be offered in the color choices of Black, Silver and Purple.

For connectivity, the iPhone 17e is likely to be connected to 2G, 3G, 4G, and 5G networks, as well as dual SIM (Nano-SIM and eSIM). Additional connectivity capabilities can be Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, GPS with A-GPS and GLONASS, and USB Type-C.
The performance of the batteries could also be enhanced. It is reported that the phone can have a 4,005mAh Li-Ion battery, with 20W wired fast charging and 25W wireless charging.
Source: Click here
